Ekspertiz raporlarına dikkat!

09.01.2019
731
Ekspertiz raporlarına dikkat!

Anadolu Oto Ekspertiz Federasyonu Başkanı Emre Söken, son zamanlarda ortaya çıkan bazı ekspertiz firmalarının vatandaşları mağdur ettiğini vurgulayarak, “TSE belgesi olmayan ekspertiz şirketleri tarafından verilen raporların hiçbir resmi dayanağı yok. Eğer bu raporu almak istiyorsanız mutlaka ekspertiz şirketine TSE belgesi var mı yada yok mu ona sormanız gerekiyor” uyarısında bulundu.

Anadolu Oto Ekspertiz Federasyonu Başkanı Emre Söken, ikinci el araç alıp satarken başvurulan ekspertiz raporu hakkında vatandaşları uyardı. 13 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Kanunu kapsamında ekspertiz raporunun, Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Söken,”Son aylarda ortaya çıkan merdiven altı ekspertiz firmaları vatandaşları mağdur ediyor.

TSE belgesi olmayan Ekspertiz şirketleri tarafından verilen raporların hiçbir resmi dayanağı yok. Eğer bu raporu almak istiyorsanız mutlaka ekspertiz şirketine TSE belgesi var mı yada yok mu ona sormanız gerekiyor. Bu arada çalışıyormuş gibi görünen ama bozuk olan ekspertiz aletlerine de çok dikkat edin. Bütün buEkspertiz raporu alırken bunlara dikkat
konular yüzünden oto ekspertiz kalibrasyon cihazı üretmek zorunda kaldık. Dernek olarak hedefimiz bütün bu mağduriyetlere son verip vatandaşı bilinçlendirmektir” dedi.

“ÜLKE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKIDA BULUNDUK”
Aynı zamanda oto ekspertiz cihazlarını devlet destekli ve patentli, 9 profesör imzalı yerli olarak üreten Söken, “Ülke ekonomisine de önemli katkıda bulunduk. Oto ekspertiz sektörü ikinci el ve sıfır araçlar için olmazsa olmaz bir meslek koludur. Tüketicinin araç almadan önce mutlaka aracını kurumsal bir ekspertize getirerek araç hakkında tüm detayları öğrenmesi gerekmektedir” dedi.

Söken son olarak şunları kaydetti: “Federasyonumuzun amacı; sıfır ve ikinci el motorlu taşıtlar için düzenlenecek ekspertiz raporunun kapsamını, düzenleyecek kişilerde aranan nitelikleri, ekspertiz raporu düzenleyecek işletmelerde aranan fiziki özellikler ile ekspertiz sırasında kullanılan mekanik cihazlarda aranan özellikleri ve ekspertiz faaliyetlerine ilişkin ilke, iş, işlem ve süreçler ile işaret edilen esas ve usulleri belirlemektir.”

Kaynak: haberler.com.tr

Antalya Oto Ekspertiz - Sitemap

Antalya Oto Ekspertiz

-

Antalya TSE Belgeli Güvenilir Ekspertiz